Vojenští důchodci

Péče o vojenské důchodce

Podle Organizačního řádu Ministerstva obrany je péče o vojenské důchodce ve správě Oddělení péče a podpory Odboru pro válečné veterány a válečné hroby MO a je vykonávána v souladu s RMO č. 60/2010 a Kolektivní smlouvou 2023.

Vojenským důchodcům rezortu a rehabilitovaným důchodcům jsou poskytovány tyto nabízené benefity v rámci daného roku:
  • příspěvek na stravování ve stravovacích zařízeních MO
  • jednorázová sociální výpomoc (majetková ztráta v případě živelné pohromy)

Dále ve smylu RMO č. 60/2010 Věstníku, Péče o důchodce v působnosti MO zaměstnanci oddělení péče a podpory plní především tyto úkoly:

  • vedou jmenné přehledy důchodců
  • řeší žádosti důchodců o výše uvedené benefity a poskytují jim další informace
  • podílejí se na organizaci pohřebních obřadů s vojenskými poctami prokazovanými zemřelým důchodcům, kterým bylo povoleno nosit vojenský stejnokroj

Některé úkoly ukládá rozkaz rovněž velitelům posádek, samostatných dislokačních míst a vedoucím organizačních celků.


Benefity pro vojenské důchodce jsou pevně s vázané se systémem zabezpečení kulturních a sociálních potřeb zaměstnanců.

Systém zabezpečení kulturních a sociálních potřeb zaměstnanců a důchodců vycházel ze zásad podle Vyhlášky MF č. 114/2002 Sb. a v současné době dle ustanovení přílohy č. 3 Kolektivní smlouvy 2023 (pro rok 2024), podepsané mezi Ministerstvem obrany, Českomoravským odborovým svazem civilních zaměstnanců armády a Samostatným odborovým sdružením zaměstnanců resortu Ministerstva obrany. Po přijetí tzv. Konsolidačního balíčku byl zásadním způsoben tento fond snížen a benefity pro vojenské důchodce srovnány s benefity zaměstnanců resortu MO ČR. Vzhledem k nutnosti žádostí a pozdnímu podpisu dodatku kolektivní smlouvy (až 20.12.2023) dojde k naběhnutí benefitů až 1.2.2024

Fond je určen:

  • důchodcům, kteří při prvním odchodu do starobního nebo invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně pracovali nebo vykonávali službu vojáka z povolání u Ministerstva obrany (dále jen důchodci),
  • jejich manželům (manželkám), nezaopatřeným dětem, druhům (družkám) a registrovaným partnerům (partnerkám).

K druhovi (družce) se jako k rodinnému příslušníkovi přihlíží pouze tehdy, žije-li s důchodcem nepřetržitě alespoň tři měsíce a je-li přihlášen k trvalému pobytu na stejné adrese. Tyto skutečnosti je důchodce povinen doložit úředními doklady (např. kopií občanským průkazem) nebo čestným prohlášením.

K partnerovi se jako k rodinnému příslušníkovi přihlíží pouze, je-li osobou, která s důchodcem uzavřela registrované partnerství dle zvláštního právního předpisu.

Důchodcům a jejich rodinným příslušníkům lze poskytovat plnění z FKSP, nejsou-li v pracovním poměru k žádnému zaměstnavateli. Tuto skutečnost důchodce stvrzuje svým podpisem v čestném prohlášení uvedeném na každém tiskopise žádosti o příspěvek.

Kontakty

Kontakty na pracovníky
referentPavel HORÁK973 255 977vojenskyduchodce@army.cz
referentkaŠtěpánka VICENÍKOVÁ973 225 974vojenskyduchodce@army.cz
Kontaktní adresa
Ministerstvo obrany
Odbor pro válečné veterány  a válečné hroby
Oddělení péče a podpory
Náměstí Svobody 471/4
160 01 Praha 6